Geçmişten Geleceğe Dünya Nüfusu

Dünyanın nüfuslanma sürecinde teknolojinin gelişmesiyle insan ömrü uzamıştır. Ortalama insan ömrünün uzaması nüfus artışını da beraberinde getirmiştir. Dünya nüfusu, yaklaşık 10-13 bin yıl önce 80 milyon iken 1800’lü yıllarda 1 milyarı geçmiş, 2017 yılı itibarıyla yaklaşık 7,6 milyara ulaşmıştır.

Bu nüfusa yeni doğumlarla yılda ortalama 80 milyon insan katılmaktadır. Dünya nüfusunun ortalama artış hızı %1,7’dir. Uzmanlar 2075 yılında dünya nüfusunun 10 milyar civarında olacağını tahmin etmektedir (Grafik 1.2).

Grafik 1.2 Geçmişten günümüze değişen ve 2100 yılına kadar tahmin edilen dünya nüfusu
Grafik 1.2 Geçmişten günümüze değişen ve 2100 yılına kadar tahmin edilen dünya nüfusu

Dünya nüfusunun bu denli hızlı artmasına karşı başta gıda, enerji, tatlı su, yerleşilecek alan ve güvenlik gibi tüm insanlığı ilgilendiren konularda çözüm üretmek amacıyla çeşitli projeler geliştirilmektedir.

“Geçmişten Geleceğe Dünya Nüfusu” üzerine 2 yorum

  1. Anlaşılan şu ki; Eğer yeni ve yaşanabilir bir gezegen bulunursa, o gezegene ilk gidenler büyük ihtimalle, geri kalanların arkalarından gelmemesi için eski dünyada ki insanları yok edecek yada köle olarak kullanacaklar.

    Yanıtla
  2. ilk çağlardan orta çağa kadar olan dönemde hemen hemen dünyanın tamamında insanlar birbiriyle savaş halindeydi. bu yüzden genç erkekler çoğunlukla ölmüştür. bu insan ların çoğalmasını durduramasa da yavaşlatmıştır. teknolojik gelişim savaş yada ölüm korkusu olmadan yaşamak insanları çoğaltmıştır. bana göre çözüm; halen 7.5 milyar nüfusa sahip olan dünya. bu nüfusun 100 katına kadar ikamet olanağı sağlasa da . beslenme su ve doğal kaynaklar açısından yetersizdir. o yüzden en fazla 10 milyar civarında iken; 1. nüfus planlaması küresel olçekte yapılmalı.2. güneş enerjisi geri dönüşüm ve özellikle denizlerden enerji üretimi formülleri geliştirilebilir.

    Yanıtla

Yorum yapın