Türkiye İklimini Etkileyen Küresel Etmenler

Türkiye’de birbirinden farklı özelliklere sahip olan çeşitli iklim bölgeleri bulunmaktadır. Bu iklim bölgelerinin oluşmasında etkili olan etmenleri küresel ve yerel etmenler olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.

Türkiye iklimini etkileyen küresel etmenler;

  • Mutlak Konumu

Ülkemiz, 36° ve 42° kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. Buna göre Türkiye, tropikal kuşak ile kutup kuşağı arasında yer alan orta kuşakta bulunmaktadır (Harita 1.5.15). Konumundan dolayı ülkemizde yatay yüzeylere güneş ışınları dik düşmemekte, güneş ışınlarının düşme açısı mevsimlere göre önemli farklılıklar göstermektedir.

Bunun sonucunda ülkemizde dört mevsim belirgin olarak yaşanmaktadır ve yıllık sıcaklık farkları fazladır. Ayrıca ülkemiz tropikal ve kutupsal hava kütlelerinin etkisinde kalmaktadır.

Bu hava kütlelerinin zaman zaman karşılaşması sonucunda ülkemizde cephe yağışlarına sıklıkla rastlanır. Batı rüzgârlarının etkisinde kalması da ülkemizin mutlak konumunun sonuçlarındandır.

Harita 1.5.15 Türkiye, orta kuşakta yer almaktadır.
Harita 1.5.15 Türkiye, orta kuşakta yer almaktadır.
  • Dünya’nın Hareketleri

Türkiye’nin iklimini etkileyen küresel etmenlerden biri de Dünya’nın günlük ve yıllık hareketleridir. Dünya’nın günlük hareketine bağlı olarak sıcaklık gün boyunca, yıllık hareketine bağlı olarak sıcaklık yıl boyunca değişmektedir.

Yorum yapın