Türkiye’de Madencilik Kazaları

Ülkemizde zaman zaman maden ocaklarında kazalar meydana gelmekte ve bu kazalar sonucu insanlar yaşamını yitirmektedir.

Son 80 yılda ülkemizde çoğunluğu kömür ocaklarında olmak üzere maden ocaklarında meydana gelen kazalarda 3 binden fazla insan yaşamını yitirmiş ve 100 binden fazla insan ise yaralanmıştır.

Türkiye’de Madencilik Kazaları

Ülkemizde meydana gelen kazaların çoğunluğu göçük, grizu patlaması ve yangın şeklindedir.

Armutçuk, Kozlu (Zonguldak), Yeni Çeltik (Amasya), Sorgun (Yozgat), Küre (Kastamonu), Dursunbey (Balıkesir), Mustafakemalpaşa (Bursa), Soma (Manisa) ve Ermenek (Karaman) bu kazaların meydana geldiği yerlerin başlıcalarıdır. Yakın zamanımızda maden kazaları sonucu meydana gelen en büyük felaket, 301 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2014’te Soma’da meydana gelen yangındır.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan araştırmaya göre iş kazalarının %98’i önlenebilir niteliktedir. Kazaların %2’sinin önlenememesi ise doğal afetlere dayanmaktadır. Buna göre iş güvenliği önlemleri alınarak iş kazaları tamamen önlenebilir.

Diğer bir deyimle çalışanların iş kazalarına uğramamaları için güvenli çalışma ortamı oluşturulursa kazalar önlenebilir. Bunun için yasalar çıkarılmakta ve iş yerleri denetlenmektedir. Örneğin 2012 yılında 6331 sayılı ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’’ çıkarılmıştır. Buna rağmen maden ocaklarının yeterince denetlenmemesi ve bazı işverenlerin yasalara uymaması, felaketlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Yorum yapın