Geleceğin Ekonomisi | Ekonomideki Değişim Unsurlarının Zamana Göre Karşılaştırılması

Kaynakların toplum gereksinimlerine ve isteklerine bağlı olarak üretilmesi olarak adlandırılan ekonomi, değişen dünyamızda bugünden çok farklı olacaktır. Küreselleşme ve yüksek teknolojilere bağlı olarak ticari örgütlenme artacak, dünya büyük bir pazar hâline gelecektir.

Yeni sisteme ayak uyduran firmalar ve ülkeler, gelişimlerini devam ettirirken bunu sağlayamayanlarda küreselleşmeye bağlı olarak işsizlik ve fakirlik artacaktır (Tablo 1.1).

Tablo 1.1: Ekonomideki Değişim Unsurlarının Zamana Göre Karşılaştırılması

 Değişim UnsuruEski EkonomiGünümüz ve Geleceğin Ekonomisine
Üretim ve rekabet alanıUlusalGlobal
Büyümeyi belirleyen faktörSermaye, iş gücüYenilik, icatlar ve bilgi
Teknolojiyi belirleyen faktörMakineleşmeDijitalleşme
AR-GE’ye verilen önemDüşük, ortaYüksek
Gerekli eğitimMesleki diplomaya yönelikYaşam boyu öğrenim
İstihdamın doğasıİstikrarlıRisk ve fırsatlarla dolu
Beşerî sermayeÜretim odaklıMüşteri odaklı
İş gücüÖnemliDaha az önemli
İş gücü yapısıKalifiye değil veya belirli bir alanda uzmanBilgi, tecrübe ve çok yönlü beceri sahibi, yenilikçi, yaratıcı
Sektörel yapıTarım ve sanayi sektörü ağırlıklıHizmet sektörü ağırlıklı

Yeni ekonomide dijital dönemin getirdiği yenilikler önemli rol oynamaktadır. Yeni ekonomide üretici ve tüketici arasındaki aracılar, dijital iletişim ağları sebebiyle ortadan kalkacaktır. Aracı işletmeler, yeni işlevler üstlenmez ve kişiler buna yeni değerler atfetmez ise geçerliliklerini yitireceklerdir.

Dijital veriler üzerine kurulmuş bir ekonominin ilkesi, yenilik ve yaratıcılıktır. Günümüzün rekabetçi ortamında başarıyı sağlamak için yaratıcı fikir ve yaklaşımlar ile yeni ürünler ortaya konulmalıdır. Yeni ekonomide eğer başarılı bir ürün geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüş ise bu ürünün daha gelişmiş bir modelinin üretilip ilk ürünün popülerliğinin azaltılması hedeflenir.

Çağımızda klasik üretim anlayışından farklı olarak bilgi, yeni fikirler ve teknolojik gelişmeler merkeze alınarak ekonomik büyüme gerçekleşir. Modern ekonominin en önemli lokomotifi olan nitelikli iş gücü için iyi bir eğitim şarttır.

Gelişmiş ülkeler eğitim için gerekli kaynağı ayırıp iş gücünün kalitesini artırarak ekonomilerini büyütürken gelişmekte olan ülkeler, eğitime yeterli kaynak ayıramadığından ekonomik anlamda dezavantajlı durumdadır. Artık ülkeler çağı yakalamak için eğitim kurumlarında küçük yaşlardan itibaren endüstri 4.0, kodlama ve yazılım gibi konuları müfredatlarına entegre etmektedir.

“Geleceğin Ekonomisi | Ekonomideki Değişim Unsurlarının Zamana Göre Karşılaştırılması” üzerine bir yorum

  1. Gelecekte bir cok farklilik olacak ve gelisim devaminda savasi getirecek dinsel bircok ongoruler gerceklesecek gezegenler arasi yolculuk tam gerceklesecekken kiyamet kopacak ve dunya biz icindeyken yikilmaya mahkum kalacak

    Yanıtla

Yorum yapın