Türkiye’nin Küresel Örgütlerle İlişkisi Nedir?

Fotoğraf 3.74 Karadeniz Ekonomik İş Birliği İstanbul’da bir toplantı hâlinde

Türkiye, uluslararası örgütlerden bazılarının kurucu üyesidir; bazılarına da sonradan üye olmuştur. Ülkemiz, 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletlerin kurucu üyesidir. Üye olduktan sonra Birleşmiş Milletlerin isteği üzerine ülkemiz Kore’ye asker göndermiştir. 193 üyesi bulunan Birleşmiş Milletlerin üyeleri içinde ülkemiz, bu kuruluşa en çok katkısı bulunan ülkeler içinde 16. sırada yer almaktadır. Türkiye, uluslararası barış, güvenlik, istikrar … Devamını oku…Türkiye’nin Küresel Örgütlerle İlişkisi Nedir?

Dünyanın 7 Harikası ve Özellikleri

Resim 3.6 Artemis Tapınağı

Dünya’nın Yedi Harikası, Antik Dünya’nın Yedi Harikası olarak da ifade edilmektedir. Bu kavram ilk kez MÖ beşinci yüzyılda, tarihçi Herodot tarafından ileri sürülmüştür. Bu varlıklardan iki tanesi Türkiye, iki tanesi Yunanistan, biri Irak, iki tanesi de Mısır’ın sınırları içinde bulunmaktadır. Keops Primadi Babil’in Asma Bahçeleri Zeus Heykeli Rodos Heykeli İskenderiye Feneri Kral Mausollas’un Mezarı Artemis … Devamını oku…Dünyanın 7 Harikası ve Özellikleri

Tarım Sektörünün Ekonomideki Önemi Nedir?

Fotoğraf 2.64 Türkiye, iş gücü potansiyeli yüksek bir ülkedir.

Tarımın Tü̈rkiye ekonomisindeki önemi, nispi olarak azalmış olmakla birlikte, yurt içi gıda gereksiniminin karşılanması, sanayi sektörü̈ne girdi temini, ihracat ve yarattığı istihdam olanakları açısından hâlâ bü̈yü̈k önem taşımaktadır. Cumhuriyetin kurulduğu yıl, tarım sektörü̈nü̈n, gayri safi millî hasıla içindeki payı %42,8 iken 1970’li yıllarda %36,0, 1980 yılında %25, 1990 yılında %16, 2000 yılında %13,5, 2015 yılında … Devamını oku…Tarım Sektörünün Ekonomideki Önemi Nedir?

Sakin Şehirler Birliği Ne Zaman Kuruldu? Türkiye’deki Sakin Şehirler Hangileridir?

Fotoğraf 2.28 Eğirdir’den bir görünüm

Sakin şehirler, ilk kez İtalya’da ortaya çıkmış bir kavramdır. Başlangıçta 4 şehrin oluşturduğu birlik, 2016’da 30 ülkede 208 üyeye ulaşmıştır. Sakin şehirler Cittaslow (Çitaslov) olarak tanımlanmaktadır. Citta İtalyanca şehir slow ise İngilizcede yavaş anlamına gelmektedir. Sakin şehirler, hızla küreselleşen ve birbirine benzeyen şehirlere karşı gelişen bir harekettir. Bu birliğe üye olmak için 70 kritere uymak … Devamını oku…Sakin Şehirler Birliği Ne Zaman Kuruldu? Türkiye’deki Sakin Şehirler Hangileridir?

Çevre Açısından Sulak Alanların Önemi Nedir?

ÇEVRE AÇISINDAN SULAK ALANLARIN ÖNEMİ

Çevre, canlı ve cansız olarak iki bölümden oluşur. Ancak ikisi de birbirine bağımlıdır. Çünkü ne canlılar üzerinde veya içinde yaşadıkları cansız çevre olmadan yaşayabilirler ne de cansız çevrenin canlılar olmadan bir anlamı vardır. Canlılara gelince dünyada insan dâhil iki milyon civarında canlı türü yaşamaktadır. Bunların önemli bir bölümünü hayvanlar, az bir bölümünü de bitkiler oluşturmaktadır. … Devamını oku…Çevre Açısından Sulak Alanların Önemi Nedir?

Ekosistemdeki Bozulmaların Çevreye Etkileri Nelerdir?

Fotoğraf 1.21 Atmosfere salınan karbon, birçok çevresel etkilere neden olmaktadır.

Ekosistemdeki bozulma bir bütün olan çevrenin yapı ve işleyişini olumsuz etkiler. Bazı varlıkların azalması, bazı varlıkların azalmasına ya da artmasına neden olur. Madde döngülerinin gerçekleşmesi zorlaşır. Bu nedenle doğadaki enerji tükenmeye doğru gider. Dünya Coğrafyasının Değişmesi: Ekosistemin temel unsurlarını oluşturan iklim, toprak, hava, bitki, hayvan gibi faktörlerin olumsuz yönde değişmesi çevrenin ekolojik özelliklerini de değiştirmektedir. … Devamını oku…Ekosistemdeki Bozulmaların Çevreye Etkileri Nelerdir?

Türkiye’de Depremsellik

TÜRKİYE’DE DEPREMSELLİK

AlpHimalaya deprem kuşağında yer alan ülkemizde meydana gelen depremler, Atlantik Okyanus  ortası  sırtının  iki  tara fa doğru yayılmasına bağlı olarak AfrikaArabistan levhalarının kuzey ve kuzeydoğuya doğru hareket etmeleriyle ilişkilidir. Ayrıca Kızıldeniz’in uzun ekseni boyunca bugün de devam eden deniz tabanı yayılması nedeni ile Arabistan levhası kuzeye doğru itilmekte ve Avrasya levhasının altına doğru dalmaya zorlanmaktadır. … Devamını oku…Türkiye’de Depremsellik

Türkiye’de Yaşanan Bazı Büyük Depremler

Fotoğraf 4.22 Van depreminden sonra bir görünüm (2011)

— 28 Nisan 1903-Malazgirt: Sismik aletlerle ölçülen ilk depremlerden biri olan bu depremde 2626 kişi yaşamını yitirdi. Depremin büyüklüğü 6,7 olarak — 9 Ağustos 1912-Mürefte: Büyüklüğü 7,3 olan bu depremde 216 kişi yaşamını yitirdi, 466 kişi de yaralandı. — 6 Mayıs 1930-Hakkâri: Hakkâri’nin sınır bölgesinde gerçekleşen bu depremde 2514 kişi öldü. Depremin büyüklüğüyse 7,2’ydi. — … Devamını oku…Türkiye’de Yaşanan Bazı Büyük Depremler

Türkiye’nin Doğal Gaz Hatları ve Projeleri Hangileridir?

Türkiye’nin Doğal Gaz Hatları ve Projeleri Hangileridir

Rusya Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı (Batı Hattı) 1984 yılında Türkiye Cumhuriyeti ve Eski Sovyetler Birliği arasında doğal gaz sevkiyatı konusunda anlaşma imzalanmıştır. 1985 yılında doğal gaz tüketim potansiyeli ve uygun güzergâh belirlenmiştir. Anlaşma kapsamında 1987 yılından itibaren, artan miktarlarda doğal gaz alımına başlanmıştır. Ülkemize Bulgaristan sınırında Malkoçlar’dan giren, Hamitabat, Ambarlı, İstanbul, İzmit, Bursa, Eskişehir … Devamını oku…Türkiye’nin Doğal Gaz Hatları ve Projeleri Hangileridir?